Pomoc i kontakt

Konto

Kiedy sadzić pomidory z nasion?


Warzywa i owoce z własnego, wyhodowanego krzaczka na polu, działce, czy też na balkonie, smakują najlepiej - to fakt! Kiedy sadzić pomidory z nasion by cieszyć się dorodnymi plonami? Jak dokładnie wygląda proces sadzenia i o czym w szczególności należy pamiętać? Przedstawimy kilka najistotniejszych informacji.

Kiedy powinno się siać pomidory?

Sadzenie pomidorów z nasion nie jest trudne, wymaga jednak znajomości kilku podstawowych faktów. Należy pamiętać o tym, że czas wysiewu warunkowany jest nie tylko przez samą pogodę i temperatury, ale i miejsce, w którym będą rosnąć oraz dojrzewać rośliny.


Na świeżym powietrzu

Dużo osób zastanawia się nad tym, kiedy sadzić nasiona pomidorów pod gołym niebem. Należy zrobić to pod koniec marca lub na początku kwietnia - wtedy są ku temu najbardziej sprzyjające warunki. Przy sadzeniu pomidorów z sadzonek trzeba również zwrócić uwagę na inne aspekty. Aby rośliny mogły przetrwać wypada sadzić je:

 ● przynajmniej po 25 maja. Jest to niezwykle istotne, gdyż wtedy można uniknąć przymrozków, przez które rośliny często obumierają,
 ● odpowiednią porą. Zatem kiedy sadzić pomidory do gruntu? Najlepiej wybrać pochmurny dzień (by uniknąć palącego słońca), ale i bezdeszczowy, by rośliny zdążyły się przyjąć.

Wśród nasion pomidorów gruntowych jest w czym wybierać! Warto chociażby przypatrzeć się takim odmianom jak Hector F1, Dyno F1, Bobcat F1, czy też Galilea F1.


Pod folią

Wpływ na to, kiedy sadzimy pomidory z nasion, ma również przestrzeń, w której rosną oraz dojrzewają rośliny. Jeżeli chodzi o foliowe konstrukcje, to można zdecydować się na dwa dogodne terminy:

 ● wiosną - sadzenie nasion pomidorów wiosną powinno odbyć się w tym przypadku na przełomie lutego i marca (od 10 lutego do około 20 marca można zasiać roślinę w doniczkach rozsadowych). Pod koniec marca roślina będzie gotowa do tego, by umieścić ją w gruncie,
 ● jesienią - kiedy sadzić pomidory z nasion w tunelach foliowych, w okresie jesiennym? Aby cieszyć się dorodnymi plonami należy je zasiać na początku czerwca, a posadzić w gruncie pod koniec lipca.


W szklarni

Sadzenie pomidorów w szklarni wygląda podobnie jak w przypadku konstrukcji foliowych. Jedną ze znaczących różnic, jak można się tego spodziewać, są jednak dedykowane daty. Kiedy sadzić pomidory z nasion w szklarni? Można to zrobić:

 ● wiosną - sadzenie nasion pomidorów w szklarni odbywa się w drugiej połowie grudnia. Do gruntu natomiast gotowe sadzonki powinny trafić między połową stycznia a lutego,
 ● jesienią - wysiew powinien odbyć się między 10 a 20 czerwca, a zasadzenia pod koniec lipca.

Nasiona pomidorów szklarniowych są różne, dzięki czemu w każdym sezonie może posmakować innej odmiany tego uniwersalnego warzywa. Warta uwagi jest chociażby odmiana Bellfort F1, Gourmandia F1, Corazon F1, czy też Rosamunda F1.

Sadzenie pomidorów - na co trzeba uważać?

Po ustaleniu w kalendarzu na 2022 rok daty siewu pomidorów należy zadbać o inne, równie ważne aspekty:

 ● podłoże - zarówno nasiona profesjonalne holenderskie i zagraniczne pomidorów wymagają do wzrostu odpowiedniego podłoża. Tak jak w przypadku innych roślin uprawnych, tak i pomidory potrzebują żyznej gleby. Zwłaszcza w przypadku upraw doniczkowych powinna ona być przepuszczalna (otwory w donicach również są koniecznością) i średnio zawilgocona. Sadząc pomidory z pestek warto także postawić na podłoże delikatnie kwaśne. Można również zdecydować się na podłoże dedykowane do wysiewu nasion,
 ● o prawidłowe zasianie - jak głęboko powinno sadzić się nasiona pomidorów, aby szybko wykiełkowały? Przyjmuje się, że przynajmniej na głębokość od 0,5 cm do 1 cm,
 ● o prawidłowe sadzenie - sadzenie pomidorów do gruntu można rozpocząć z chwilą, kiedy rośliny zdążyły już wykształcić przynajmniej 5, 7 lub więcej liści. Optymalna wysokość sadzonek (w przypadku odmian wysokich) wynosi od 15 do nawet 30 cm. Przenosząc rośliny do gruntu trzeba także pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości. W jakich odstępach sadzić pomidor? Między sadzonkami powinno zachować się 50 cm przerwy, a pomiędzy samymi rzędami przynajmniej 1 metr. W przypadku odmian mniejszych, karłowatych, dystans można zmniejszyć do 40 cm.

Często rozmawia się o tym, kiedy sadzić pomidory z nasion. Przy okazji tego zagadnienia należy również dowiedzieć się o tym z czym sadzić pomidory. Towarzystwo innych roślin może negatywnie wpłynąć na wzrost tego warzywa. Szczególnie należy zwrócić uwagę na:
 ● warzywa psiankowate (np. bakłażany oraz paprykę),
 ● ziemniaki.

Rodzaje pomidorów - poznaj kilka odmian

Już wiesz kiedy i jak sadzić nasiona pomidora, jakie wybrać podłoże oraz stanowisko. Warto również otworzyć się na wiele gatunków tego popularnego w Polsce i poza jej granicami przysmaku. Dużą popularnością cieszą się chociażby:

● nasiona pomidorów Vilmorin Garden,
● nasiona pomidorów Hazera,
● nasiona pomidorów Fito Semillas,
● nasiona pomidorów Syngenta Seeds,
● nasiona pomidorów Dapco,
● nasiona pomidorów Yuksel.

Tematyka sadzenia pomidorów jest bardzo rozległa, co tylko świadczy o jej popularności - zarówno wśród profesjonalnych ogrodników, jak i osób indywidualnych, które często szukają informacji o tym, jak i kiedy sadzić pomidory koktajlowe na balkonie, czy też w przydomowej szklarni. Jako sklep zachęcamy do testowania i poznawania nowych gatunków tych zdrowych oraz pysznych warzyw. Nasze profesjonalne nasiona holenderskie i zagraniczne z pewnością będą strzałem w dziesiątkę.

Zamknij wyszukiwarkę

{INPUT_SZUKAJ_OPIS}