Jak przygotować ziemniaki do przechowywania ❓ W jakiej temperaturze je magazynować ❓ Przydane wskazówki ✔️ Porady dla początkujących ✔️ Zapraszamy!

Pomoc i kontakt

Konto

Jak przechowywać ziemniaki? Prawidłowe magazynowanie bulw

Zastanawiasz się jak prawidłowo przechowywać ziemniaki tak by nie uległy zgniciu i pozostały przydatne do spożycia przez długi czas? Nie jest żadną tajemnicą, że te warzywa wymagają dobrej jakości gleby, a kiedy rośliny te dojrzeją, zaczyna się okres wykopków. Kupując ziemniaki od rolnika czy w sklepie stacjonarnym należy zastanowić się jak zorganizować przechowywanie ziemniaków w odpowiednim miejscu, czy pomieszczeniu. A wszystko po to, by zapewnić im dostateczną temperaturę i wilgotność powietrza, które przedłużą ich świeżość i trwałość. Jakie zatem warunki należy im zagwarantować, by dłużej nadawały się do spożycia? W jakiej temperaturze przechowywać ziemniaki, by nie uległy zbutwieniu? Zapoznaj się artykułem i dowiedz się, jakie są najlepsze sposoby i o co zadbać, gdy w grę wchodzi magazynowanie ziemniaków.

Jak przygotować ziemniaki do przechowywania?

Jak przygotować ziemniaki do przechowywania zimą? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych zasad, dzięki którym przedłużysz ich przydatność do konsumpcji. O co zadbać, jeśli w grę wchodzi przechowywanie ziemniaków zimą?

  • temperatura przechowywania ziemniaków - zaleca się utrzymywanie minimalnej temperatury w wysokości 5 stopni, a maksymalnej do 10 stopni Celsjusza. Jest to jeden z najważniejszych czynników, pozwalający na utrzymanie ziemniaków w świeżości nawet przez 6 miesięcy.

  • miejsce przechowywania - ziemniaki należy magazynować w zacienionym pomieszczeniu, do którego nie docierają promienie słoneczne, które mogą przynieść dużo szkód bulwom. Zatem idealne miejsca do przechowywania ziemniaków zimą to piwnica, ziemianka lub spiżarnia.

  • wilgotność powietrza - ziemniaki to warzywa wymagające dużej wilgotności dochodzącej nawet do 80-90%.

  • sposób magazynowania - ziemniaki potrzebują oddychać, więc najlepszym wyborem będzie płócienny worek lub drewniana skrzynia, która zapewni bulwom odpowiednią wentylację.

Przechowywanie i magazynowanie ziemniaków zimą może być prostsze niż myślisz, jeśli zapewnisz bulwom miejsce spełniające powyższe parametry.

Przechowywanie ziemniaków, a ochrona bulwy przed zarazą

Zachowanie warunków, które zostały powyżej wymienione to zapewniona wyższa zdolność do przechowywania ziemniaków. Kiedy ziemniaki po zakupieniu nie są od razu spożywane należy zadbać o ochronę bulw przed wszelką zarazą. Jedną z przyczyn wywołujących zarazę ziemniaczaną jest zarodnik pływakowy, który trafia do gleby przy okazji np. intensywnych opadów deszczu. Powoduje on powstawanie na skórce szaro-sinych plam, a po przekrojeniu zauważalne są przebarwienia miąższu. W takim wypadku bulwa podczas przechowywania ulega procesom gnilnym, pozostawiając bardzo nieprzyjemny zapach. Takiej sytuacji można zapobiec odpowiednio wcześniej, stosując preparaty zawierające substancje czynne, takie jak fluazynam czy amisulbrom.

Nasz internetowy sklep rolno-ogrodniczy posiada bogatą ofertę, w której znajdziesz m.in. różnorodne nasiona, odzież ochronną czy produkty do pielęgnacji roślin. Stawiając na ochronę warzyw okopowych w tym ziemniaków, proponujemy preparaty mające na celu zwalczenie niepożądanych szkodników. Wśród nich znajdziesz m.in.:

Zapewnij Twoim uprawom odpowiednie zabezpieczenie tak, by po kilku miesiącach zbierać obfite plony. Ochrona bulw przed zarazą to podstawa, by były one zdrowe i dorodne. Wierzymy, że nasz artykuł odpowiedział na pytanie, jak przechowywać ziemniaki i teraz z łatwością będziesz je magazynować przez zimę.

Zamknij wyszukiwarkę

{INPUT_SZUKAJ_OPIS}