Desykacja ziemniaków - jakich środków użyć do zasuszenia naci?
Rolnicy stają przed kolejnymi wyzwaniami. Desykacja ziemniaków stanowi niezwykle ważny punkt w uprawie i późniejszych zbiorach tego warzywa. Od metod desykacji wiele zależy. Jeśli zostanie przeprowadzona w sposób nieprawidłowy, może wpłynąć na jakość plonów. Czym desykować ziemniaki? Jak to robić i z jakich środków korzystać? Odpowiedź w artykule.
Desykacja ziemniaków – co to?
Desykacja ziemniaków to inaczej niszczenie nadziemnych pędów roślin. Jest to ważny etap w uprawie ziemniaka, ponieważ poprzez desykację można wpłynąć na jakość i wielkość plonów, a także zwalczyć niektóre choroby. Co ważne, przeprowadzając desykację naci ziemniaczanej w odpowiedni sposób, nie tylko usuwa się pędy roślin, ale również chwasty.
Jak desykować ziemniaki?
Zasadniczo sposobów desykacji ziemniaków jest dwa:
- mechaniczny
- i chemiczny.
Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy. Pierwsza z nich – jak sama nazwa wskazuje – opiera się na mechanicznym usuwaniu naci ziemniaka. Tam, gdzie środki chemiczne okazują się niewystarczające, to rozwiązanie wydaje się niezbędne i konieczne. Jego minusem jest to, że ostatecznie pochłania sporo czasu i pieniędzy. Jednocześnie może wpływać na rozprzestrzenianie się chorób bakteryjnych – a to ma już poważne konsekwencje.
Metoda chemiczna to nic innego, jak wykonanie oprysku środkami, które są do tego przeznaczone. Ważne! Jeśli zastanawiasz się, czym desykować ziemniaki, zapamiętaj, że ten zabieg można wykonywać, jedynie za pomocą zarejestrowanych i bezpiecznych preparatów, tj. SPOTLIGHT PLUS 060 EO. To one zapobiegają odrastaniu roślin, przenoszeniu się wirusów lub strat podczas zbiorów. Ważne, by chwastobójcze środki ochrony do ziemniaków lub środek do niszczenia naci ziemniaczanej stosować zawsze zgodnie z zaleceniami producentów. Nie należy przekraczać dozwolonej dawki ani wykonywać desykacji w nieodpowiednim czasie. W innym przypadku efekt może być odwrotny do zamierzonego.
Jakie znaczenie ma desykacja ziemniaka?
Zasuszanie naci ziemniaka realnie przygotowuje pola uprawne do zbiorów. Pozwala usunąć szkodliwe chwasty, a także poprawia stan zdrowotności bulw. Co więcej, jeśli dosuszanie pędów roślin jest przeprowadzane w sposób prawidłowy, przyspiesza i wyrównuje dojrzewanie ziemniaków. To nie pozostaje bez znaczenia dla procesu uprawy tego warzywa. Skoro można spowolnić, a nawet ograniczyć straty przechowalnicze lub występowanie trudnych do zwalczenia chorób, tj. zaraza ziemniaczana, warto korzystać z tej opcji.
Desykacja ziemniaka nie ma ujemnego wpływu na kiełkowanie sadzeniaków. Co więcej, znacznie zmniejsza czas potrzebny do wykopania i zbioru bulw, a także poprawia ich jakość. Dzięki temu dobrze przeprowadzona desykacja pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, do tego przyczyniając się do efektywnych i zdrowych zbiorów.
Kiedy wykonać desykację naci ziemniaczanej?
Desykacja ziemniaka to ostatni zabieg ochronny, jaki wykonuje się przed zbiorami. Z reguły, gdy bierzemy pod uwagę termin fizjologiczny, przeprowadza się ją na około dwa-trzy tygodnie przed terminem zbiorów. Inaczej wygląda sytuacja uwzględniająca choroby ziemniaka, w tym wirusy i bakterie. Niemniej szczegóły dotyczące dawkowania i terminów zawsze znajdują się na opakowaniach preparatów służących do zasuszania naci.
Jeśli chcesz o coś dopytać, zapraszamy do kontaktu. Sprawdź również: