Szukasz informacji na temat jak poprawić żyzność gleby ❓ Dowiedz się, co jest ważne przy żyzności gleby ✔️ Sprawdź porady naszych fachowców!

Pomoc i kontakt

Konto

Jak poprawić żyzność gleby?

Dobry i urodzajny grunt to podstawa, na której opiera się cała produkcja rolno-spożywcza. Jednakże, nie zawsze jest ona odpowiednio przygotowana. Jak poprawić żyzność gleby, aby uzyskać zadawalające rezultaty i cieszyć się dorodnymi plonami? W niniejszym artykule skupimy się na sprawdzonych metodach, dzięki którym można zapewnić optymalne warunki wzrostu roślinom. 

Organiczne nawozy do poprawienia żyzności gleby 

Jak zwiększyć urodzajność gleby? Można zdecydować się na organiczne nawozy, takie jak obornik, kompost lub ściółka. Dostarczają one mnóstwo składników odżywczych (a w tym magnez, azot, fosfor, potas, wapń) i przy okazji poprawiają strukturę gleby, co przyczynia się do zwiększenia jej zdolności w utrzymaniu wody. Wielu rolników decyduje się także na przeorywanie słomy z dodatkowym azotem. Dzięki temu procesowi urodzajność gleby wzrasta.

Poprawa żyzności gleby jest dla wszystkich rolników oraz producentów żywności nadrzędną kwestią. Dlatego tak często podkreśla się, że unikanie nadmiernego stosowania chemikaliów do gleby, takich jak nawozy sztuczne lub pestycydy, może pomóc w zachowaniu naturalnej równowagi w środowisku glebowym. Wątłej jakości środki mogą zaburzyć procesy naturalne, takie jak m.in. rozkład organicznych resztek. Dlatego tak ważne jest, aby podchodzić do takich procesów z głową i sięgać po sprawdzone produkty, takie jak: Plonar Active Warzywa i Owoce, ekologiczny nawóz Plonar Active Uniwersalny, czy też nawóz uniwersalny organiczno mineralny granulowany producenta Sumin. 

Unormowanie współczynnika pH

Kolejnym ze sposobów, jak poprawić żyzność gleby, jest utrzymanie odpowiedniego pH ziemi. Tereny zbyt zakwaszone nie sprzyjają wzrostowi roślin. Skutecznie hamują proces wchłaniania składników odżywczych, co widać po wątłych zbiorach. Na szczęście szybko można temu zapobiec, decydując się na wapnowanie. W jakich dawkach? Tutaj warto wziąć pod uwagę rodzaj gleby oraz wyniki badań gruntów, które warto kontrolować co jakiś czas. Aby uniknąć gleby zbyt kwaśnej, wapnowanie należy przeprowadzić wiosną lub jesienią. Jako sklep ogrodniczy mamy w asortymencie niezbędne do tego produkty, a w tym wapno.

Umiejętnie zaplanowana uprawa

Już nasi przodkowie wiedzieli jak zwiększyć urodzajność gleby poprzez tak zwany płodozmian. Utrzymanie próchnicy w glebie to przecież podstawa! Aby zachować odpowiednie parametry biologiczne gruntów należy: 

  • uprawiać różne gatunki roślin, uwzględniają przy tym ich wymagania. Niektóre gatunki można uznać za neutralne, inne zaś za wzbogacające glebę. To jednak na trzecią grupę najbardziej trzeba uważać. Należą do niej między innymi rośliny okopowe, które wyjaławiają ziemię,
  • zdecydować się na międzyplony, nazywane również ochoczo poplonami. To znana i lubiana metoda poprawy żyzności gleby. Polega ona na wysianiu roślin, które czasowo uprawiane są pomiędzy dwoma głównymi uprawami. Korzyści z tego płynące to:
    • zwiększenie wykorzystania gleby,
    • poprawa zdrowia i jakości gleby poprzez zapobieganie erozji,
    • zapobieganie rozprzestrzenianiu się chwastów i innych szkodników,
    • dostarczanie dodatkowych składników odżywczych i zwiększenie różnorodności biologicznej.

Jak widać jest wiele czynników determinujących żyzność gleby. Bardzo ważne jest, aby poznać je wszystkie i konsekwentnie stosować, aby uzyskać zadowalający rezultat. W chwili, kiedy naturalne metody zawodzą, zawsze warto zdecydować się na dodatkowe nawożenie sprawdzonymi produktami. My polecamy między innymi:

Zamknij wyszukiwarkę

{INPUT_SZUKAJ_OPIS}