Pomoc i kontakt

Konto

Idealny czas na sadzenie malin ? Twój sezonowy poradnik

Maliny to owoce, które cieszą się ogromną popularnością. Są smaczne, zdrowe i wyglądają pięknie w każdym ogrodzie. Ale kiedy sadzić maliny, aby się przyjęły? I przede wszystkim jak o nie zadbać, aby dały pełne smaku i zdrowe owoce? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule, zapraszamy do lektury!

Maliny – najważniejsze informacje

Dzięki temu, że nadają się do wielu dań, są słodkie i mają dużo soku, maliny są ulubionym owocem wielu dorosłych i dzieci. Przede wszystkim musisz pamiętać, że występuje kilka odmian tej rośliny. To kiedy można sadzić maliny, zależy właśnie między innymi od ich gatunku i miejsca, gdzie chcemy to zrobić. Podczas ich sadzenia warto wybrać wilgotną glebę, gdzieś w południowo-zachodnim skrawku ogrodu. Bardzo ważne jest, aby gleba była wolna od problemów z drenowaniem, które mogą prowadzić do gnicia korzeni. To wymagająca roślina, która bujnie rośnie na żyznej i próchniczej ziemi. Zachowaj też odległość między sadzonkami, aby krzewy, które lubią się rozrastać, miały miejsce na swobodny wzrost. Jednym z czynników wpływających na, to kiedy sadzić maliny jest też lokalny klimat. To w takim razie: kiedy sadzić maliny wiosną, a kiedy sadzić maliny jesienne?

Kiedy najlepiej sadzić maliny?

Zawsze warto sprawdzić, kiedy można sadzić maliny – pytając producenta sadzonek. Właściwy wybór momentu może decydować o obfitości zbiorów. Jeśli nie mamy takiej możliwości, należy pamiętać, że w chłodniejszych regionach najlepszym momentem na sadzenie malin jest wczesna wiosna, okolice kwietnia, kiedy maliny mają cały sezon na rozwój przed zimą i nie ma już szans na pojawienie się dużych przymrozków. Takie rośliny mogą mieć jednak mniej owoców podczas pierwszego roku zbiorów. Jeśli mamy na to czas, warto poczekać do jesieni – na przełom września i października. Wtedy korzenie mają szansę na regenerację, a w glebie jest też więcej wody. W cieplejszych regionach sadzonki malin mogą być wsadzane do ziemi przez cały rok.

Jak nawozić maliny?

O ile termin sadzenia jest istotny, w sukcesie uprawy pomoże również odpowiedni nawóz do malin oraz preparaty ochronne. Nawóz dostarczy im niezbędnych do wzrostu mikro i makroelementów, a pozostałe substancje uchronią przed chorobami i szkodnikami. Wybierając środek, możesz zdecydować, kiedy i w jakiej formie go podać. Dostępne są płynne nawozy i te do rozpuszczania w wodzie, w mniejszych i większych pojemnościach. Planując uprawę malin, warto zainwestować w produkty takie jak:

  • ActiCal – nawóz do stosowania pozakorzeniowego, nie zawiera chloru i azotanów, potrzebne będą 2-3 zabiegi co 10-14 dni,
  • Algex – stymuluje odżywianie mineralne oraz zawiązywanie owoców, dzięki czemu otrzymasz zdrowe i słodkie owoce. Wystarczy podać go przed, w pełni lub bezpośrednio po kwitnieniu,
  • ASX Makro Plus – nawóz dolistny, bogaty w mikroskładniki, dawka to 2-3 kg/ha w 500-800 ml wody. Dostępny jest też preparat w wersji płynnej ASX Tytan Plus,
  • Bor-Cynk Activ – produkt najnowszej generacji z cynkiem, borem i molibdenem, aplikowany po zbiorach owoców, dobrze jest zaplanować 2-3 zabiegi co 10-14 dni.

Podawane zgodnie z zaleceniami nawozy wpłyną na szybkość rozwoju rośliny, jej kwitnienie i produkcję owoców. Pamiętaj, że podlewanie i nawożenie są kluczowe dla rozwoju młodych krzewów malin. Co więcej, regularne podlewanie w pierwszych tygodniach po posadzeniu jest niezbędne dla ich rozwoju. Maliny nie znoszą suszy, więc podczas suchego lata również trzeba je podlewać. Nawożenie przeprowadza się na wiosnę, kiedy sadzonki zaczynają rosnąć. Później nawozu używamy wedle potrzeb, obserwując rozwój rośliny.

Podsumowanie

Sadzenie malin to proces, który wymaga planowania i odpowiedniego podejścia. Pamiętając o naszych wskazówkach na temat terminów siewu, przygotowania gruntu i pielęgnacji, na pewno uda Ci się uzyskać obfite krzewy malin. Początek to wybór odpowiedniej sadzonki i miejsca w ogrodzie, a następnie konsekwentna pielęgnacja. Pamiętaj, że maliny to rośliny, które wymagają uwagi, ale satysfakcja ze zbiorów jest nieporównywalna z nakładem pracy. Śmiało korzystaj z naszych porad i ciesz się swoim ogrodem pełnym zdrowych malin! 

Zastanawiasz się skąd czerpać niezbędne do upraw roślin akcesoria? Internetowy sklep ogrodniczy, który ma w swoim asortymencie nasiona holenderskie i polskie ze sprawdzonych źródeł to zawsze dobry wybór! W ofercie znajdują się również profesjonalne nawozy i środki ochrony roślin, dzięki którym zadbasz o piękny ogród.

Zamknij wyszukiwarkę

{INPUT_SZUKAJ_OPIS}