Pomoc i kontakt

Konto

Wiosenna ochrona zbóż: Znaczenie zabiegu T1 w zwiększeniu plonów

Wiosenny okres wegetacji roślin to kluczowy moment, kiedy rolnicy mogą znacząco wpłynąć na zdrowie i plon swoich upraw. Zabieg T1 w pszenicy czy rzepaku jest jednym z ważniejszych zabiegów stosowanych w tym czasie. Odgrywa centralną rolę w ochronie roślin przed chorobami. Zrozumienie, na czym polega ten zabieg, a także wybór odpowiednich produktów do jego wykonania, może znacząco przyczynić się do poprawy jakości i ilości zebranych plonów.Zabieg T1 – co to jest i na czym polega?

Zabieg T1 w zbożach jest elementem programu ochrony roślin, który realizowany jest w fazie intensywnego ich wzrostu. Skupia się głównie na zwalczaniu chorób grzybowych, które mogą zagrażać uprawom zbóż, takich jak pszenica, jęczmień czy żyto. Termin "T1" odnosi się do pierwszego głównego zabiegu fungicydowego, który przeprowadza się w okresie od fazy początku strzelania w źdźbło do fazy pierwszego kolanka. Zbyt późna aplikacja preparatu może okazać się niewystarczająca, gdyż wiele z pierwszych zmian chorobowych zachodzi w miejscach niewidocznych dla rolnika gołym okiem.

Przeprowadzenie zabiegu T1 w odpowiednim czasie umożliwia skuteczne zwalczanie chorób podsuszkowych: łamliwości źdźbła zbóż i traw, a także chroni przed fuzaryjną zgorzelą podstawy źdźbła. Zabieg ten chroni również przed mączniakiem prawdziwym zbóż i traw, septoriozą liści oraz brunatną plamistością liści. Dzięki temu można nie tylko zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób, ale także znacząco poprawić stan zdrowia roślin, co bezpośrednio przekłada się na wyższe plony.

Substancje czynne w środkach fungicydowych w zabiegu T1 – jak działają?

Substancje czynne w środkach fungicydowych pełnią ważną funkcję w ochronie roślin przed chorobami grzybowymi. Każda z wymienionych substancji ma swoje unikalne właściwości i sposób działania:

  • Azoksystrobina – Jest to fungicyd z grupy strobiluryn, który działa zapobiegawczo na wiele chorób grzybowych. Blokuje proces oddychania w komórkach grzybów, co skutecznie zapobiega ich rozwojowi. Stosowana jest m.in. przeciwko mączniakowi prawdziwemu, rdzy i septoriozie. Polecamy preparat Afrodyta 250 S.C.
  • Protiokonazol – Przedstawiciel triazoli, który działa przez hamowanie biosyntezy ergosterolu, kluczowego składnika w membranie komórkowej grzybów. Jest skuteczny w zwalczaniu takich chorób jak septorioza i rdze. Z tą substancją dostępny jest środek Ascra Xpro 260EC.
  • Tebukonazol – Silny fungicyd z grupy triazoli, który jest stosowany do kontroli szerokiego zakresu chorób grzybowych w uprawach rolniczych i ogrodniczych, w tym mączniaka i fuzariozy. Sprawdź: Ambrossio 500SC.
  • Spiroksamina – Związek chemiczny należący do grupy morfolin, który jest używany przeciwko chorobom powierzchniowym takim jak mączniak prawdziwy. Działa poprzez zakłócanie budowy komórkowej grzybów. Tę substancję zawiera Delaro Forte środek, który można rozpylać poprzez użycie opryskiwacza polowego.
  • Fenpropidyna – Substancja czynna efektywna głównie w zwalczaniu mączniaków. Działa poprzez hamowanie syntezy steroli w komórkach grzybów. Andros 750 EC to środek, który można stosować między innymi w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym, życie ozimym czy pszenicy jarej.
  • Pyriofenon – Fungicyd o działaniu kontaktowym występujący w preparacie Profinity 180 SC, który jest stosowany przeciwko chorobom liści, w tym przeciwko plamistości, a także w ochronie przed mączniakiem prawdziwym zbóż i traw. Działa poprzez zaburzanie funkcji mitochondrialnych w komórkach grzybów.
  • Biksafen – Należy do nowej klasy fungicydów o szerokim spektrum działania, skuteczny przeciwko wielu chorobom grzybowym. Działa przez zakłócanie różnych procesów biologicznych w komórkach grzybów. Przetestuj: Variano Xpro 190 EC.

Te substancje czynne są wybierane do pierwszego zabiegu fungicydowego w uprawach rolniczych głównie ze względu na ich efektywność w zapobieganiu i leczeniu infekcji grzybowych, które mogą znacząco wpłynąć na zdrowie roślin oraz plony. Dobór odpowiedniego fungicydu zależy od typu uprawy, panujących warunków klimatycznych oraz specyficznych chorób, które mogą wystąpić w danym sezonie.

Podsumowanie

Regularna i świadoma ochrona roślin jest kluczem dla sukcesu w rolnictwie, szczególnie w obliczu zmieniających się warunków klimatycznych i coraz bardziej zmiennych wyzwań w dziedzinie agrotechniki. Dobrze dobrane środki ochrony roślin w tym środki grzybobójcze zapewniają sukces zabiegów takich jak zabieg T1 w rzepaku, pszenicy czy pozostałych zbożach, którym grożą choroby. Do jego wykonania należy użyć specjalistycznych środków z substancjami aktywnymi, które zatrzymają lub nawet cofną rozwój chorób wywołanych grzybami. Sklep ogrodniczy zapewnia wybór odpowiedniego preparatu, a także udostępnia różne ich pojemności, co ułatwia zakup produktu najlepiej odpowiadającego potrzebom rolnika.

Zamknij wyszukiwarkę

{INPUT_SZUKAJ_OPIS}