Pomoc i kontakt

Konto

Sianokiszonka – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Jak zrobić sianokiszonkę? Jaka prasa i folia będzie najlepsza do tego typu paszy? Dowiedz się tego, czytając artykuł! Sianokiszonka to pasza uzyskiwana z traw podsuszonych o zawartości od 40 do 60% suchej masy. odsuszone rośliny możesz np. zebrać prasami belującymi i owinąć je folią. Sianokiszonka jest też sporządzana w pryzmach i silosach.

 

Sianokiszonka – jak ją zrobić?

Jak zrobić sianokiszonkę w prawidłowy sposób? Zbiór rozpocznij wtedy, gdy łąki zaczynają się kłosić. Jeśli na danym obszarze rośnie wiele gatunków traw, weź pod uwagę przeważający gatunek. W Polsce pierwszy pokos przypada najczęściej w drugiej połowie maja. Łąkę należy kosić dość nisko, by pozyskać wysoki plon. Z drugiej strony warto pamiętać, że koszenie trawy przy samej ziemi nie jest dobrym pomysłem, ponieważ rośliny nie będą wówczas w stanie całkowicie się zregenerować. Dlatego nie poleca się koszenia poniżej 5 cm. Kiedy kosić trawę na sianokiszonkę? Do koszenia najlepiej przystąpić w porannych godzinach. Skoszoną trawę należy szybko rozrzucić z pomocą przetrząsarki.

 

Sianokiszonka w belach czy pryzmach?

Zastanawiając się nad tym, jak zrobić sianokiszonkę w belach lub pryzmie, warto przeanalizować zalety i wady tych dwóch metod. Decydując się na pryzmy, trzeba wziąć pod uwagę, że ich przygotowanie trwa dłużej oraz jest związane z większymi wydatkami. W trakcie tworzenia pryzmy czasem pojawiają się też straty składników pokarmowych. Jako zaletę tej technologii można natomiast uznać mniejsze zużycie folii. Sianokiszonka w balotach charakteryzuje się zaś doskonałą jakością. Bele zmniejszają również straty przy skarmianiu i pozwalają na transport gotowych sianokiszonek w belach bez ich otwierania. Ile sianokiszonki z ha można uzyskać? Średnio będą to np. 22 bele o średnicy 120 cm. A ile waży bela sianokiszonki? Jej waga wynosi około 550-600 kg.

 

Wybór prasy do sianokiszonki

Jaka prasa do sianokiszonki będzie odpowiednia? Możesz zdecydować się np. na prasy pasowe, które zapewniają doskonałą jakość prasy przy sianokiszonce, sianie czy słomie. Korzystając z nich, możesz liczyć na wysoką gęstość beli już na początku jej formowania. Pod względem trwałości lepsze będą jednak prasy o walcowej komorze. Cechują się bowiem sztywniejszą konstrukcją i mniejszą liczbą ruchomych elementów narażonych na zużycie. Niższą cenę od pras pasowych i walcowych mają prasy łańcuchowe. Pozwalają one na sprawne prasowanie sianokiszonki, słomy i siana. Niestety ich wydajność i jakość zgniotu jest mniejsza niż w przypadku pras pasowych i walcowych.

 

Folia do sianokiszonki – jaką wybrać?

Jaka folia do sianokiszonki będzie najlepsza? To kolejne pytanie, które należy sobie zadać przed zbiorem. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na kilka cech folii. Przede wszystkim tego rodzaju produkt powinien być wytrzymały. Przedarcie folii może bowiem przyczynić się do tego, że do balotu przedostanie się wilgoć i powietrze. Wówczas pasza szybko spleśnieje i nie będzie już nadawać się do użytku. W związku z tym warto zdecydować się na pięciowarstwową folię. Kiszonej paszy nie służą też skrajne temperatury, mróz i długotrwałe promieniowanie słoneczne. W związku z tym należy wybrać folię (np. z filtrem UV), która pozwala magazynować paszę na dworze bez martwienia się o jej stan. Folia powinna także charakteryzować się elastycznością – dzięki tej cesze będzie szczelnie przylegać do bali, nie pozwalając na dostanie się powietrza do paszy. Im mniejsza przepuszczalność tlenu, tym lepiej. Podczas zakupu folii zwróć też uwagę na jakość kleju pokrywającego folię. Dobry klej zagwarantuje szczelniejsze zawinięcie beli i zwiększy jej odporność na trudne warunki pogodowe – opady deszczu i śniegu, upały i silny wiatr.

 

Sianokiszonka czy siano?

Sianokiszonka czy siano? Co jest lepsze? Produkcja sianokiszonki zajmuje mniej czasu i jest mniej zależna od warunków pogodowych. Ze względu na kilkukrotne przetrząsanie zapylenie paszy i ryzyko porażenia grzybami są mniejsze niż w przypadku siana. Produkcja sianokiszonki wiąże się też z większą tolerancją na zawartość suchej masy. Siano natomiast powinno zostać właściwie dosuszone, by nie doszło do zapleśnienia.

Produkcja siana bywa mniej kosztowna od sianokiszonki. Mimo że siana nie owija się folią, to jego produkcja wymaga więcej pracy (dużej liczby przejazdów sprzętu w trakcie przetrząsania). Przechowywanie siana jest możliwe jedynie pod zadaszeniem – zajmuje więc ono sporo miejsca, które mogłoby służyć w inny sposób. Zaletą siana jest natomiast to, że zawiera ono wiele witamin, które w trakcie zakiszania ulegają zniszczeniu.

Jeśli planujesz produkcję sianokiszonki, sprawdź produkty dostępne w Pakos, takie jak: worki do sianokiszonki (np. worek do sianokiszonki 1200x1200) oraz różnorodne folie:

 

Zamknij wyszukiwarkę

{INPUT_SZUKAJ_OPIS}