Pomoc i kontakt

Konto

Uprawa ogórków gruntowych - jak przygotować grunt?

Uprawy ogórków gruntowych to bardzo popularny oraz pogłębiany przez fachowców temat. Aby cieszyć się dorodnymi plonami warto się nim zainteresować odpowiednio wcześnie, aby przygotować glebę pod uprawę. O czym w szczególności należy pamiętać? Na jakie parametry zwrócić uwagę? Rozwiejemy wszystkie wątpliwości w poniższym materiale.

Uprawa ogórków gruntowych - zadbaj o odpowiednią lokalizację

Jak przygotować grunt do uprawy ogórka gruntowego? Jeżeli ktoś posiada duży teren i pierwszy raz zamierza wysiać to popularne w Polsce warzywo, to powinien przede wszystkim wybrać dobrą lokalizację. Najlepiej w przypadku ogórków spiszą się tereny, które szybko i łatwo się nagrzewają - stoki południowe będą strzałem w dziesiątkę. Należy unikać obszarów zacienionych.

Jak można zauważyć, temperatura ma bardzo duże znaczenie. Sadzenie ogórka gruntowego nie jest skomplikowane - trzeba się tylko upewnić, że podczas wysiewu, temperatura gleby nie jest mniejsza niż 10, a nawet 12°C. Właśnie dlatego wielu rolników decyduje się na wysiew ogórków po 15 maja. Oczywiście klimat się zmienia i za każdym razem należy sugerować się aktualną pogodą oraz najbliższymi prognozami.

Co powinno znajdować się w glebie pod uprawę?

Plantacja ogórka gruntowego powinna być dokładnie zaplanowana. Aby cieszyć się urodzajem warto zadbać o:

  • odpowiednią gęstość, a także strukturę ziemi. W gruncie nie powinno zabraknąć próchnicy, a także takich minerałów, jak wapń oraz fosfor. Ziemia nie powinna być zbita, a przepuszczalna,
  • właściwy odczyn gleby - uprawa ogórków gruntowych jest możliwa w przypadku gleb o odczynie jak najbardziej zbliżonym do obojętnego. Mowa tu o pH między 6,5 a 7,0.

Przy odpowiednim przygotowaniu warunki te spełniają nawet działkowicze, którzy na niewielkim kawałku ziemi, cieszą się dorodnymi zbiorami. Właśnie dlatego hodowla ogórka gruntowego jest tak popularna - roślina ta wytwarza płytki, jednak bardzo rozgałęziony system korzeniowy. Jest ona wdzięczna w uprawie, jeżeli zapewni się jej niezbędne minerały

Jak przygotować ziemię pod uprawę ogórków gruntowych?

Zanim przejdziemy do tego, czym nawozić ogórki gruntowe, wspomnimy o tym, jak przygotować pod nie ziemię. Jak wspomnieliśmy grunt do uprawy powinien być bogaty w próchnicę, wapń oraz fosfor. Zwolennicy naturalnych rozwiązań mogą zastosować obornik, ale i kompost. Grunt do uprawy ogórka gruntowego może być nawożony zarówno wczesną wiosną, ale i ewentualnie jesienią. W drugim z przypadków należy jednak pamiętać o przyoraniu.

Uwaga - ktoś kto nie wie, jak uprawiać ogórki gruntowe, nie powinien zapominać o specjalnych nawozach mineralnych. Ogórek pod względem nawożenia jest bardzo wymagający. Koniecznie trzeba jeszcze wzbogacić glebę o nawóz - maksymalnie 2, a nawet 3 tygodnie przed wysiewem nasion. Ta sama zasada dotyczy ogórków sadzonych do gruntu.

Wspomnieliśmy o tym, jak przygotować grunt do uprawy ogórka gruntowego. Aby odpowiednio przygotować podłoże należy jeszcze pamiętać o tym, że ogórka nie można zasiać w gruncie, w którym rosły przez ostatnie trzy lata rośliny z rodziny dyniowatych, jak i psiankowatych.

Jak zadbać o ogórki gruntowe?

O czym pamiętać, biorąc się za uprawę ogórków gruntowych? Należy zdawać sobie sprawę z tego, że:

  • należy je nawozić nawet w momencie, kiedy pojawiły się pierwsze ogórki - czym nawozić ogórki gruntowe? Świetnie spiszą się nawozy wieloskładnikowe renomowanych marek. Warto z nimi eksperymentować. W zależności od preferowanej formy można sięgnąć po gotowe posypki, a nawet opryski,
  • regularne odchwaszczanie to podstawa. Tylko w ten sposób można uchronić bryłę korzeniową rośliny przed uszkodzeniem. Uprawa ogórków gruntowych jest łatwiejsza pod tym względem, kiedy sięga się po specjalne materiały, które nie przepuszczają światła. Warto nimi wyściółkować podłoże.

Nie bez znaczenia są również gatunki samego ogórka. Warto wybierać te, które są odporne na najpopularniejsze choroby lub szkodniki. Wybór jest duży. Wart uwagi jest np.:

Ogórek gruntowy Nadusha Mix, Ogórek gruntowy Sonate,
Ogórek gruntowy Monisia, Ogórek konserwowy gruntowy Satina,
Ogórek konserwowy gruntowy Sparta, Ogórek konserwowy gruntowy Platina

Jak podlewać ogórki gruntowe? Przede wszystkim regularnie. Po wysianiu nasion gleba powinna być nawilżana delikatnie. Należy zwiększyć intensywność podlewania już na początku kwietnia i utrzymywać ją aż do zbiorów (podlewanie przynajmniej co 4 - 6 dni. W zależności od pogody). Jest to sprawdzony sposób na to, jak pielęgnować ogórki gruntowe. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu zminimalizuje się ryzyko, występowania pustych przestrzeni w warzywie.

Podpowiedzieliśmy jak sadzić ogórki gruntowe, kiedy je sadzić oraz o czym pamiętać. Zachęcamy także do zajrzenia na naszą stronę. Oferujemy wysokiej jakości produkty, wśród których znajdują się: nasiona profesjonalne polskie - ogórek gruntowy.

Zamknij wyszukiwarkę

{INPUT_SZUKAJ_OPIS}