W jaki sposób skutecznie zapobiec kiełkowaniu bulw ❓Jakich środków do tego użyć ❓ Przydane wskazówki ✔️ Porady dla początkujących ✔️ Zapraszamy!

Pomoc i kontakt

Konto

Kiełkowanie bulwy ziemniaka - jak temu zapobiec przed zbiorem?

Kiełkowanie bulwy ziemniaka, bakterie, grzyby, gnicie, to najwięksi wrogowie producentów żywności oraz rolników, którzy magazynują swoje zbiory przed sprzedażą. Wspomniane procesy nie tylko zaniżają jakość całego produktu, ale i generują straty na dużą skalę - nie można zatem ich lekceważyć. Odpowiednie przeciwdziałanie kiełkowaniu bulw to jedno z rozwiązań. Jak podejść do tego zagadnienia? Podpowiadamy!

Profesjonalne preparaty - kiełkowanie bulw ziemniaków zostanie wstrzymane

Każdy plantator na własnej skórze przekonał się o tym, jak istotne jest zapobieganie kiełkowaniu bulw ziemniaka. Jest to w końcu produkt, który wykorzystywany jest w polskich domach przez cały rok - nie może go zatem zabraknąć na sklepowych półkach. Wbrew pozorom ograniczenie kiełkowania bulw nie jest skomplikowane - wystarczy sięgnąć po odpowiedni preparat i zastosować się do wytycznych producenta

Fazor 

Jeżeli chodzi o kiełkowanie bulw, to Fazor 80 sg 1kg preparat o działaniu układowym świetnie spełni swoje zadanie. Przeznaczony jest do profesjonalnego użytku. Sprzedawany w formie granulek, które należy rozpuścić w wodzie (proporcje podane na opakowaniu). Przeciwdziała kiełkowaniu bulwy ziemniaka, a nawet może być stosowany na cebulę (dzięki niemu nie pojawia się szczypior) oraz tytoń (zapobiega pojawieniu się pasynków tytoniu). Preparat należy zastosować raz w sezonie wegetacyjnym. 

Zasady odpowiedniego przechowywania

Zapobieganie kiełkowaniu to proces, który zaczyna się już w okresie wegetacyjnym rośliny (polecony przez nas wyżej preparat działa układowo). Następnie, po zbiorach, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie bulw. Po zbiorach muszą one być starannie wysuszone, co może trwać od 2 do raptem 3 dni (w temperaturze od 12 do 18°C).

Aby ryzyko podkiełkowywania bulw ziemniaka oraz wystąpienia innych procesów było bardziej zminimalizowane (mowa tu o gniciu, namnażaniu bakterii itd.):

  • ziemniaki przechodzą tak zwany okres dojrzewania, który trwa mniej więcej dwa tygodnie. Jest to czas, kiedy wszelkie rany, uszkodzenia, obicia, zasuszają się i twardnieją,
  • po wygojeniu przechowywanie ziemniaka bez kiełkowania jest już proste. W pomieszczeniu stopniowo zmniejsza się temperaturę przez kolejne 21 dni. Po upływie tego czasu ziemniaki spokojnie mogą być składowane i transportowane do dalszej obróbki. Naturalnie uśpione ziemniaki dłużej zachowają swoją świeżość i nie zaczną gnić, czy też puszczać kiełków. 

Zapobieganie kiełkowaniu bulw to powszechne działania. Sięgając po różne preparaty należy się w pierwszej kolejności upewnić, że posiadają one odpowiednie zezwolenia, a w tym MRiRW (Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi). 

Przeciwdziałanie kiełkowaniu - poznaj inne produkty 

Na rynku dostępne są różne środki przeciw kiełkowaniu. Należy je wykorzystywać zgodnie z zaleceniami producentów - zarówno co do stężenia preparatu, jak i częstotliwości jego używania. Nasz sklep rolno-ogrodniczy oferuje różne środki ochrony roślin, które chronią je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a w tym insektami. Polecamy również takie produkty jak:

Zamknij wyszukiwarkę

{INPUT_SZUKAJ_OPIS}