Pomoc i kontakt

Konto

Szpinak Olbrzym Zimowy Gigante De Invier 20g Standard Vilmorin

    • Szybka wysyłka

      Dostawa produktów nawet na drugi dzień roboczy

    • Darmowa dostawa

      Dla wszystkich zamówień powyżej 1 500 zł, przy 1 paczce do 30kg i przedpłacie na konto

    • Kontakt z nami

      Zadzwoń: +48 695 989 864

    Cena:

    3,20 zł

    Ilość:

    Przechowalnia

    Koszt wysyłki: od 10,50 zł

    Opis produktu

    Szpinak Olbrzym Zimowy to nasiona z firmy Vilmorin. To odmiana do wysiewu jesiennego, głównie na zbiór po przezimowaniu. Bardzo dobrze zimuje, wiosną szybko dorasta do zbioru. Odporna na wymarznięcie. Liście duże, jasnozielone z dużą zawartością wit. C.  Do bezpośredniej konsumpcji i nadaje się do mrożenia.


    Zbiór: kwiecień-czerwiec, październik-listopad

    Zagęszczenie: wynosi 3,0–3,2 mln nasion, około 20-40 kg/ha. 
    Wysiew: kwiecień-maj, sierień- wrzesień, bezpośrednio do gruntu, temperatura kiełkowania wynosi 15-18oC, głębokość siewu 3cm.
    Przerywka: przełom marca-maja, przełom sierpnia-października, rozstawa dla sadzonek 25x25cm.
    Wymaga gleby zasobnej w składniki pokarmowe i wodę, nie zakwaszonej. Wysiew w połowie sierpnia na zbiór jesiennny, a na początku września na zbiór wiosenny.

    - Wymagania klimatyczne i glebowe
    Jest rośliną klimatu chłodnego, dlatego udaje się najlepiej w okresie chłodnych, wilgotnych i obfitujących w opady miesiącach wiosennych i jesiennych. Kiełkuje już w temperaturze 2-3 stopni C. Warunki panujące w okresie letnim, czyli wysoka temperatura i susza, są niekorzystne dla wartości odżywczej szpinaku. Ponadto w warunkach długiego dnia tworzy małe rozetki liści i szybko wybija w pędy kwiatowe. Optymalna temperatura do wzrostu szpinaku wynosi 15-18 stopni C, chociaż młode rośliny znoszą przymrozki nawet do -7 stopni C.
    Warzywo jest wymagające pod względem gleby. Preferuje gleby żyzne, zasobne w próchnicę, piaszczysto-gliniaste, o umiarkowanej wilgotności i niezakwaszone, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Zakwaszona gleba powoduje słaby wzrost i żółknięcie liści. Ze względu na płytki system korzeniowy szpinak powinno się uprawiać na próchniczych glebach, zasobnych w składniki pokarmowe.

    -Uprawa współrzędna - dobre i złe sąsiedztwo
    Szpinak dobrze uprawia się w sąsiedztwie fasoli karłowej oraz tycznej, ogórków, ziemniaków, kapusty, kalarepy, rzepy, marchwi, pasternaku, pora, rzodkiewki, rzodkwi, rabarbaru, selera i pomidora. Szpinak dobrze reaguje również na bliskość truskawki. Natomiast złym sąsiedztwem jest burak ćwikłowy i cebula.

    - Nawożenie szpinaku
    Szpinak ma duże wymagania pokarmowe, gdyż w ciągu krótkiego czasu wytwarza dużo zielonej masy. Największe wymagania wykazuje względem azotu. Jednak musimy uważać, aby nie było tego składnika w glebie zbyt dużo, gdyż jest to warzywo, które posiada dosyć dużą skłonność do akumulowania w sobie szkodliwych azotanów. Z kolei azotany niekorzystne zwiększają zawartość kwasu szczawiowego. Zbyt wysoki jego poziom lub zbyt obfite nawożenie azotem pozwala wprawdzie uzyskać wysoki plon, jednak o obniżonej wartości odżywczej. Do uzupełnienia tego składnika w glebie poleca się użycie go w formie amonowej, np. siarczanu amonu. Będzie posiadał on wtedy znacznie mniej szkodliwych azotanów, jak i szczawianów.

    - Zbiór i przechowywanie
    Szpinak zwykle gotowy jest do zbioru po upływie 6-8 tygodni. Dojrzałość zbiorczą zachowuje tylko przez kilka dni, dlatego bardzo ważne, aby zbiór rozpoczynać w odpowiednim momencie. Zbiera się rośliny dobrze wyrośnięte, gdy mają w pełni wykształcone 6 lub 7 liści, ale bezwzględnie zanim jeszcze ukażą się zaczątki pędów kwiatostanowych. Rośliny, które wytworzyły nawet początkowe stadium pędu kwiatostanowego, tracą swoje wartości odżywcze. Moment ten jest dosyć trudny do uchwycenia, zwłaszcza przy uprawie wiosennej. W miarę dorastania warzywo to wyrywa się z korzeniami lub wycina nożem przy szyjce korzeniowej na wysokości 2-3 cm nad powierzchnią gleby, tak, aby rozeta liściowa nie rozsypała się. Warto zauważyć, że korzeń jest częścią niejadalną, a więc warto go pozostawić w glebie. Rozłoży się wtedy i wzbogaci ją w składniki mineralne i próchnicze.

    Najlepiej zbierać szpinak rano, gdyż rośliny są wtedy jędrne i niezwiędnięte oraz podczas pogody bezdeszczowej. Należy unikać zbiorów w słońcu, ponieważ szybko wtedy więdnie. Warto pamiętać, że szpinak jest warzywem, które od razu po zbiorze powinno być schłodzone i przechowywane w lodówce lub zamrożone. Oddziaływanie na niego wysokiej temperatury powoduje bowiem przekształcanie azotanów w jeszcze bardziej szkodliwe azotyny. To dyskwalifikuje go wtedy jako produkt spożywczy. Dlatego do świeżego spożycia należy go przygotować jak najszybciej. Szpinak jest doskonałym warzywem do mrożenia, gdyż w tej postaci nie traci swoich właściwości odżywczych. Przed mrożeniem można go zblanszować lub zagotować. Inaczej jest w przypadku przechowywania szpinaku świeżego. W miarę przedłużania się jego przechowywania wartości odżywcze ulegają szybkiemu zmniejszeniu.




    Właściwości:
    Nie bez powodu od lat słyszymy, że powinniśmy spożywać szpinak jak najczęściej. Znajdziemy w nim bowiem wiele wartościowych składników odżywczych na czele z  witaminą K, wapniem, żelazem, magnezem oraz manganem. Warzywo skrywa całą gamę związków z rodziny karotenoidów. Szczególnie godne uwagi są: zeaksantyna oraz luteina. Oba te związki wpływają bardzo korzystnie na stan zdrowia oczu, a konkretnie plamki żółtej oraz hamują powstawanie zaćmy. Prozdrowotne właściwości szpinaku wysoce cenią w Stanach Zjednoczonych, gdzie został orzeknięty warzywem o jednym z największych potencjałów antynowotworowych. Dzięki ogromnej zawartości beta-karotenu i innych związków o działaniu przeciwutleniającym szpinak ma niebanalne znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych. Dzięki dużej zawartości kwasu foliowego, żelaza, magnezu i chlorofilu bardzo korzystnie działa na czerwone i białe ciałka krwi, co zwiększa odporność całego organizmu. Szpinak posiada również magnez, który pomaga odzyskać równowagę nerwową, łagodzi skutki stresu, obniża też podatność na stres, ma własności uspokajające oraz zapobiega bólom głowy (w tym bólom migrenowym).Zawarty w jego liściach potas i witaminy z grupy B mają dodatkowo korzystny wpływ na spalanie węglowodanów i tłuszczów, przyspieszając tym samym tempo przemian metabolicznych. 

    Środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych mogą być zbywane osobom pełnoletnim, które ukończyły odpowiednie szkolenie określone w art. 28 Ustawy o środkach ochrony roślin. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie”

    • Szybka wysyłka

      Dostawa produktów nawet na drugi dzień roboczy

    • Darmowa dostawa

      Dla wszystkich zamówień powyżej 1 500 zł, przy 1 paczce do 30kg i przedpłacie na konto

    • Kontakt z nami

      Zadzwoń: +48 695 989 864

    Zapytaj o ten produkt

    Masz pytania odnośnie tego produktu? Skorzystaj z formularza kontaktowego.

    Przepisz kod z obrazka

    weryfikator

    Zamknij wyszukiwarkę

    {INPUT_SZUKAJ_OPIS}